Skip to content

Afryka praktycznie: wiza wschodnioafrykańska

Kiedy planowałam swój pierwszy wyjazd do Afryki Wschodniej, moje pojęcie na temat wiz i ich kosztów było nikłe, o ile nie zerowe. Wiza tu, wiza tam; gdzie muszę zaaplikować online, a gdzie dostanę ładną naklejkę w paszporcie na granicy. Można się nieźle zamotać.

Dla tych, którzy planują odwiedziny w tym regionie i chcieliby swobodnie poruszać się pomiędzy wybranymi krajami bez konieczności wyrabiania wizy za każdym razem, wymyślono takie cudo, które nazywa się wiza wschodnioafrykańska.

Co to jest wiza wschodnioafrykańska?

Wiza wschodnioafrykańska to wynik porozumienia pomiędzy kilkoma krajami Afryki Wschodniej – Kenią, Ugandą i Rwandą. To dokument, który uprawnia nas do podróżowania pomiędzy tymi krajami bez konieczności wyrabiania wizy na każdej granicy osobno. Aplikujemy o nią raz, a służy nam przez 3 miesiące we wszystkich trzech krajach.

Koszty i długość ważności

Koszt wizy wschodnioafrykańskiej to $100. To dużo i niedużo za razem. Jeśli odwiedzamy tylko jeden z wymienionych krajów, nie ma ona większego sensu, jednak przy dwóch krajach jest już jak najbardziej opłacalna. Koszt pojedynczych wiz kształtują się następująco (na marzec 2015):

 • Kenia: $50 (za single entry, na 30 dni) albo $100 (za multiple entry, na 3 miesiące); dostajemy na granicy, bez konieczności wcześniejszej aplikacji; dodatkowo przekraczając granicę z Tanzanią bądź Ugandą możemy wrócić do kraju na tej samej wizie,
 • Uganda: $50 (za single entry, na 30 dni), $100 (za multiple entry, 6-12 miesięcy), $150 (za multiple entry, na 24 miesiące) albo $200 (za multiple entry, na 36 miesięcy); dostajemy na granicy, bez konieczności wcześniejszej aplikacji,
 • Rwanda: $30 (za single entry, na 30 dni), $60 (za multiple entry, również na 30 dni); dostajemy na granicy po uprzednim wypełnieniu elektronicznego formularza znajdującego się TUTAJ bądź po złożeniu aplikacji w ambasadzie.

Posiadając wizę wschodnioafrykańską, bez względu na to, ile z tych krajów odwiedzimy, zapłacimy stałą kwotę $100 i będziemy mogli podróżować po tym obszarze przez okres 90 dni. W tym czasie możemy wjeżdżać i wyjeżdżać do Kenii, Ugandy i Rwandy dowolną ilość razy.

Załóżmy, że wybieracie się oglądać goryle do Rwandy. Koszty przelotu do Kigali są z reguły sporo wyższe niż np. do Entebbe (Uganda). Aby nieco oszczędzić, warto polecieć do Entebbe i na wizie wschodninoafrykanskiej wjechać do Rwandy. Zapłacimy wtedy jednorazowo $100, a nie $130 (wiza do Ugandy, wiza do Rwandy i ponownie wiza „powrotna” do Ugandy).

Jak i gdzie aplikować?

Tak, jak pojedyncze wizy w większości przypadków możemy uzyskać na granicy, tak o wizę wschodnioafrykańską należy uprzednio zaaplikować. Aplikujemy w kraju przez który wjeżdżamy/w którym lądujemy. Dla Kenii i Ugandy są to standardowo ambasady danych krajów, natomiast dla Rwandy można zrobić to przez Internet, wypełniając elektroniczny formularz znajdujący się TUTAJ bądź, alternatywnie, składając aplikację w ambasadzie. Ja aplikowałam on-line i potwierdzenie dostałam w przeciągu 2-3 dni.

Jeśli macie jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące wiz w tym rejonie – piszcie na maila bądź w komentarzach.

3 Comments

 1. A czy ta wiza też jest „multiple entry” na cały obszar? W sensie jak polecę do Kenii to na tej wizie mogę sobie jeździć między Kenią, Ugandą i Rwandą ile chcę. A jak wyjadę np do Tanzanii i będę chciała wrócić do Kenii to ta wiza jest nadal ważna czy już nową muszę?

  I ps, jakimi liniami lecisz do Rwandy?

 2. Justyna Śnieżek Justyna Śnieżek

  Ewa, na oficjalnej stronie napisane jest, że jest „multiple entry”, ale jest też napisane, że trzeba wjechać przez kraj, który tę wizę wydał. Więc jak za pierwszym razem wjedziesz np. przez Kenię, to kolejnym razem też musisz.

  Tutaj dokładnie: „The holder of the East Africa Tourist Visa shall enter from the country that issued the visa and move within the two other countries without applying for another visa or paying another visa fee.

  The holder shall also be allowed to move out of the Republic of Kenya, Republic of Rwanda and Republic of Uganda; and return without having to pay for another visa. This will only be applicable in the period of 90 days.”

  A lecę Turkish Airlines, do Entebbe a stamtąd dopiero transportem lądowym do Rwandy :)

 3. Piotr Piotr

  Lecę w czerwcu na miesiąc do Kenii i myślę również o wizycie w Rwandzie i Ugandzie. Mam w Rzymie w ambasadzie Kenii aplikować o wizę wschodnioafrykańską? Nie można jej otrzymać na lotnisku w Nairobi?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *